Omron Z-15GNJ55-B General Purpose Basic Switch, Drip Proof, Flexible Rod, High OF, Screw Terminal, 0.5mm Contact Gap, 15A Rated Current
★★★★★ 4.6 52 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ernstsutter.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
125/25VAC, 250VDC MAX, BASIC, DOUBLE THROW, FLEXIBLE ROD, LIMIT SWITCH, SCREW TERMINAL, SINGLE POLE, SNAP ACTION, SPDT; Part Number: Z-15GNJ55-B; Category: Sensors & Switches; Subcategory: Limit Switch
  • Best selling basic switch boasting high precision and wide variety
  • A large switching capacity of 15A with high repeat accuracy.
  • A series of standard models for micro loads is available.l
Model Z-15GNJ55-B
Terminal Screw
Brand Name Omron
Unit Count 1.0 Count
Switch Type Temperature Switch
Contact Type Normally Closed, Normally Open
Manufacturer Omron
Material Type Copper
Mounting Type Snap In Mount
Connector Type Screw
Current Rating 15 Amps
Operation Mode ON-OFF
Item Dimensions 432 x 312 x 312 inches
Number of Items 1
Operating Voltage 250 Volts
Specification Met CE, CSA, UL
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating IP62
Global Trade Identification Number 04536854266003
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
52 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (44)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (5)